KURUYAN TÜTÜN NASIL NEMLENDİRİLİR?

Adıyaman tütünü

Açık tütün, adıyaman tütünü, çelikan tütünü, algan tütünü, bitlis tütünü fark etmez açık poşette olan tütün ürünleri zamanla eğer uygun şartlarda muhafaza edilmediği zaman kurur ve nemini kaybederek içilemeyecek hale gelir. Nemini yitiren tütün sarılmaz veya doldurulamaz toz halini aldığından dolayı çöpe atılmaya başlanır. Gelin tütünün kurumasını nasıl engelleriz buna göz atalım.

Tütün neden kurur?

Almış olduğunuz tütün eğer açık havada veya muhafaza ettiğiniz kap, poşet veya ne ise ağzını açık bırakırsanız içindeki nem buharlaşır ve aldığınız tütün nemini yitirerek kurur. bu dediğimiz genellikle sıcak günlerde olur fakat kışın da peteğin yanına veya evi ısıttığınız sistemin yanına koyarsanız da yine nemin buharlaşmasından dolayı kışında bu durum gerçekleşebilir.

Tütün nasıl saklanır?

Aldığınız Adıyaman Tütünü veya Çelikhan Tütünü sizlere şeffaf poşetler içinde gönderiyoruz. Eğer tütün elinize geçerse poşetin içinde çıkarıp bir gazete üzerinde havalandırmanız ve tütünün nem ve havalanması için dengeyi bulmasını sağlamanız lazım. bu şekilde tütünü tekrar şeffaf poşete koyup güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz.

Biz tütünü şeffaf poşetler içinde gönderiyoruz. Tütün elinize ulaştıktan sonra poşetinden çıkarıp bir gazete kağıdı üzerine seriniz. 5 dakika kadar havalandırırsanız güzel olur. Daha sonra tekrar şeffaf poşete katıp ağzını kapatabilirsiniz.